Isadora Duncan

ISADORA DUNCAN

26.5.1877 – 14.9.1927isadoraduncan
Zakladatelka moderního a výrazového tance, která se narodila v Kalifornii, ačkoliv bavila celou Evropu. Reformátorka tance z přelomu 19 a 20. století.
Snažila se zharmonizovat projev těla i ducha a to je něco, co je v dnešní době snad potřebnější více než kdykoliv předtím. Inspirovala se převážně poezií a výtvarným uměním. Za jeden z hlavních cílů svého tanečního snažení považovala vedle ženské emancipace a celistvého rozvoje osobnosti člověka prostřednictvím umění také emancipaci tance ve vztahu k ostatním uměleckým oborům.
Pobývala v Paříži, Německu, Rusku  pořádala turné po Evropě i USA. V roce 1902 vystoupila také v Mariánských lázních, Františkových lázních, kde se také léčila, a v Karlových Varech.
Pod její vlivem se moderní umělecký tanec stal zálibou, zvláště žen, středních vrstev a postupně i profesí, zatímco dosud byl profesionální tanec téměř výhradně záležitostí nejnižších společenských vrstev.
Byla provdána , porodila 2 děti, avšak její osobní  život byl plný tragických událostí, včetně její smrti za volantem.

V Čechách se například  v Divadle bez zábradlí v Praze  od roku 2005 hraje představení Když tančila v hlavní roli se Zuzanou Bydžovskou. Vřele doporučuji !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*