Cestovatelské okénko – Jordánsko

Každý výlet, každý den cestování vás obohatí. O nové zážitky, o nové zkušenosti, o nové přátele. A třeba o další cestování. Získáte třeba další chuť poznávat novou krajinu, nové chutě a vůně. Tentokrát, začátkem roku 2020, jsme se vypravily, nejen za tancem, do Jordánska, které se vám pokusíme lehce přiblížit našimi obrázky, viz. níže. Putování Jordánskem jsme podnikly v zimě, tak nám taky zima byla. A kdo jsme my ? Zakládající členky spolku TS Shareefa z.s. , Eva s Petrou. Proto putování do Petry v Jordánsku.

Petra, Jordan

Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, je stát v oblasti Blízkého východu. Jeho sousedy jsou Irák, Izrael, Saúdská Arábie, Sýrie.

Navštívily jsme město Petra, která je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Petra (πέτρα petra – „skála“, البتراء‎‎ Al-Butrā) je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí.

Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí. Petru opustili poslední obyvatelé po druhém ničivém zemětřesení v 6. století n. l. Údolí upadalo postupně v zapomnění. Stala se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem. Prvním Evropanem (od dob křižáckých výprav), jenž spatřil Královskou hrobku v Petře, byl roku 1812 švýcarský badatel a cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který cestoval ze Sýrie do Egypta v přestrojení za Araba.

Dále jsme navštívily hlavní město Ammán, byly jsme v  Madabě, v Jerashu Džaraš, u Mrtvého moře Mrtvé moře . A Wádi Rum.

Wádí Rum neboli Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska o rozloze sedmiset kilometrů čtverečních. Geograficky je součástí Arabské pouště, která pokrývá většinu rozlohy Saudské Arábie a část Jordánska. Je to také patrně to nejkrásnější, co příroda v Arabské poušti vytvořila.

Naleznete tady například jeden z nejruději zabarvených typů pouštního písku na světě. Impozantní duny rudého písku se opírají o skalní útvary barevného pískovce. Pískovec byl vodou a větrem za tisíciletí různě vytvarován

Henna fantasia show in Petra, Jordan 2020
Jerash
Mrtvé moře
Madaba
Blue mosque, Amman
Jerash
Wádi Rum
Wádi Rum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*